Jest składnikiem wielu potraw, dodatkiem do dań, lekarstwem na przeziębienie, a także czymś co zawsze powinno znaleźć się na kanaryjskim stole.
Specyficzny smak, zapach oraz kolor to trzy najważniejsze cechy GOFIO, czyli mąki pochodzącej i spotykanej na Wyspach Kanaryjskich. Na świecie gofio (inna nazwa harina tostada lub ñaco) spotkać można także w Argentynie, Peru, Chile, a także na Kubie czy w Wenezueli.
GOFIO jest rodzajem mąki, której ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, żyto) lub kukurydzy są prażone przed zmieleniem. I właśnie prażenie sprawia, że gofio charakteryzuje się niesamowicie intensywnym zapachem i specyficznym smakiem, a także kolorem (żółty, brązowy).
Jest częstym dodatkiem do potraw, a czasem głównym ich składnikiem.
Gofio dostępne jest w każdym sklepie na Wyspach Kanaryjskich. W Mercadonie, Lidlu, HiperDino etc. Jeżeli ktoś chciałby zabrać ze sobą do Polski poniżej klika przykładowych opakowań. Dostępne są w wielkości 500g oraz 1kg. Cena gofio to około 1,5 eur
- Gofio z pięciu zbóż
- Gofio z kukurydzy
- Gofio z pszenicy
Jak można jeść gofio? Na wszelakie sposoby, na słodko w postaci deserów (musy, ciasta a nawet lody!), na słono w różnych potrawach kuchni kanaryjskiej.
Popularnym na Teneryfie deserem z gofio w roli głównej jest PELOTA DE GOFIO (pella dulce de gofio). To nic innego jak ciepła woda zmieszana z gofio z dodatkiem cukru lub miodu oraz bakali (orzechy, migdały, żurawina, rodzynki itd.) Z powstałej masy formuje się kulkę, walec lub wykrawa się małe ciasteczka. Pelota ma bardzo charakterystyczny smak. Na jednym ze zdjęć pelota mojej roboty 🙂 Pyszności!
- moja pelota de gofio
- kulka, którą kroi się po ostygnięciu
Innym znanym słodkim smakołykiem z gofio jest MOUSSE DE GOFIO. Do przygotowania musu potrzebujemy śmietany kremówki, białko, gofio, cukier, cynamon.
- mousse de gofio
Znaną przystawką na Wyspach Kanaryjskich z użyciem gofio jest CHICHARRONES CANARIOS.
- Chicharrones canarios
- Chicharrones canarios
Skórka z wieprzowiny (czasem z odrobiną mięsa wieprzowego) smażona w głębokim tłuszczu na złoty kolor, a następnie obtoczona w gofio i podawana jako przystawka. Miałam okazję spróbować tej nietypowej przystawki na La Gomerze. Smaczna, choć nie wszystkim smakowała 😉
Podczas przeziębienia powinno spożywać się gofio wraz z ciepłym mlekiem i odrobiną miodu. Leczy, a także wzmacnia odporność 🙂
W hotelowych restauracjach możemy spotkać gofio na stanowiskach z regionalną kuchnią kanaryjską.
A jakie są wasze doświadczenia z gofio? Próbowaliście?
http://es.wikipedia.org/wiki/Gofio
Do zobaczenia na Teneryfie!
Sara
Witaj Saro. Właśnie wróciłam z Teneryfy i jadłam tą przystawkę nie wiedząc co jem. Podawana jest w niemalże każdej restauracji do których chodzą Teneryfianos:)). Smakowała mi bardzo ale gdybym wiedziała, że to skórka od wieprzka to raczej nie zjadałabym z takim smakiem.Kazano mi też spróbować gofio, które się osypało na talerzyk. wrażenia smakowe trochę trochę mieszane- trochę dobre i trochę niedobre.
Pozdrawiam
Dana
PolubieniePolubienie